BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

metoda omo
Uroda

Na czym polega metoda OMO?

Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, temat ten rozwija się z roku na rok coraz bardziej. Przy tym przybywa ilość amatorek albo tzw. włosomaniaczek, które zainteresowane wszelkiej maści sposobami na pielęgnację włosów stosują coraz to nowsze metody na zdrowe i lśniące włosy. Jedną z takich nowości jest metoda OMO. Na czym ona jednak dokładnie polega? Dodatkowo zapoznaj się z jeszcze jednym tajemniczym terminem – równowaga PEH!

Metoda OMO – o co chodzi?

Metoda OMO to skrót, który po rozwinięciu określa dany sposób mycia głowy i włosów. OMO odnosi się do: O – odżywka, M – mycie, O – odżywka. Jak wymieniono, metoda ta polega na nałożenia odżywki na włosy jako kroku pierwszym. Później dochodzi do standardowego mycia włosów szamponem. Zabieg zamyka się ponownym użyciem odżywki. O co w tym jednak chodzi? Okazuje się, że taki sposób pielęgnacji włosów jest genialny w swojej prostocie. Metoda ta sprawdza się idealnie na suchych i zniszczonych włosach.

Sprawdź: BABY HAIR – CO TO JEST I JAK SIĘ TYM ZAJĄĆ?

Używanie sprawdzonych kosmetyków w minimalnej ilości sprawia, że włosy nie są przeciążone, a zdrowo oczyszczone. Powoduje to, że można cieszyć się silnymi i nawilżonymi włosami przez dłuższy czas. Koniecznie musisz poznać także istotne zasady doboru kosmetyków. Równowaga PEH idzie w parze z metodą OMO.

równowaga PEH

Kto powinien stosować metodę OMO?

Chociaż metoda jest prosta i dwuskładnikowa, jest ona dedykowana w szczególności dla osób ze zniszczonymi i przesuszonymi włosami. Przede wszystkim sprawdzi się dla włosów kręconych i porowatych. Mimo tego, niemal każdy wedle potrzeb może stosować ten trzy etapowy sposób pielęgnacji włosów. Nie jest inwazyjny, a lekki i swoją prostotą nie obciąża włosów. Wobec metody OMO powinny strzec się właścicielki przetłuszczających się włosów. Dla takich włosów ta metoda może okazać się niewłaściwa i przynieść negatywne skutki pod postacią jeszcze bardziej przetłuszczających się włosów.

Jak myć włosy – metoda OMO

Chociaż to prosty sposób, to jednocześnie jest o wiele dłuższy, niż standardowe mycie. Ważna jest również kolejność kroków, która gwarantuje poprawę kondycji i wyglądu włosów.

Etapem pierwszym jest użycie odżywki. Włosy powinny być mokre, ale odsączone od nadmiaru wody. Wystarczy do tego delikatne ich wkręcenie lub też ściśnięcie. Po tym należy nałożyć odżywkę na włosy, ale nie bezpośrednio na skórę głowy. Powinna być ona pozostawiona na włosach przez kilka minut. Średni czas to 7-8 minut. Ważnym aspektem jest to, by nie spłukiwać włosów. Po tym, gdy włosy nasiąkną odżywką należy je delikatnie zmoczyć i nałożyć na nie nasz ulubiony szampon, dobrany pod względem naszych potrzeb. Włosy oraz głowa powinny zostać dokładnie wymyte. Można przy tym etapie pozwolić sobie na delikatny masaż skóry głowy.

Do ostatniego kroku należy ponowne nałożenie odżywki. Zanim jednak do tego dojdzie trzeba dokładnie wypłukać włosy z szamponu i odżywki. Później na wilgotne włosy nałożyć odżywkę na długość włosów i ich końce. Ponownie odżywka musi pozostać na włosach przez kilka minut pod ręcznikiem albo czepkiem kąpielowym. Po tym należy wypłukać głowę i cieszyć się przyjemnie nawilżonymi włosami.

Jakie odżywki i szampon stosować?

W całej metodzie OMO chodzi nie tylko o samo nakładanie odżywki i szamponu. Oba te kosmetyki powinny być odpowiednio dobrane do naszego typu włosów. Ogólnie wyróżnia się trzy typy odżywek: humektantowe, emolientowe oraz proteinowe. Należy dobrać odpowiedni typ do naszych włosów na podstawie ich porowatości. Czym jest ta porowatość włosów? To stopień otwartości łusek włosów. Im pojedyncze pasemka są gładsze, tym niższa jest porowatość. Warto obserwować także to, jak nasze włosy się zachowują. Czy się przetłuszczają, czy są przesuszone, czy się strączkują, a może jednak puszą. Wszystko to pokazuje nam, jakie składniki są im potrzebne. W metodzie OMO należy zwykle najpierw nałożyć odżywkę proteinową, a w trzecim kroku nawilżającą. Jednak warto spróbować różnych opcji, aby dojść do perfekcji.

RODZAJ ODŻYWKICO ZAWIERAJĄ?DO JAKICH WŁOSÓW?
odżywki humektantowealoes, miody, betaina, panthenoloklapniętych, suchych
odżywki emolientoweoleje, silikonymatowych, suchych, puszących się
odżywki proteinoweproteiny jedwabiu, keratyna, kolagenstrączkujących się, bez objętości
RÓWNOWAGA PEH

Fakty i mity na temat metody OMO

Jak zwykle wobec danej mody, także wokół metody OMO narosło wiele legend. Czas się im przyjrzeć, by nie popełniać błędów podczas swojej pielęgnacji włosów. Warto poznać też inne metody mycia włosów. Nie zawsze trzeba stawiać na szampon w pierwszej kolejności! Spróbuj na przykład mycia włosów odżywką!

Do faktów można zaliczyć przede wszystkim to, że metoda OMO sprawdza się w szczególności na włosach kręconych i porowatych. Posiadaczki takich włosów mogą oczekiwać natychmiastowej przemiany. Faktem jest stwierdzenie, że nakładanie odżywki bezpośrednio na skalp głowy może negatywnie wpłynąć na włosy. Staną się one obciążone i mogą nabrać tendencji do przetłuszczania się. Kolejnym faktem jest to, że metoda OMO jest w stu procentach bezpieczna do samodzielnego stosowania w domowym otoczeniu.

Do mitów za to należy stwierdzenie, że metoda OMO jest w stanie przedłużyć trwałość koloru. Okazuje się, że ten sposób nie ma nic wspólnego z farbowaniem włosów. W tej kwestii sprawdzą się indywidualnie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne do włosów farbowanych. Ostatnim mitem jest stwierdzenie, że po zastosowaniu metody OMO nie powinno się używać innych produktów do stylizacji włosów. Jest to oczywiście nieprawda. W zależności od włosów i naszych potrzeb, każdy powinien stosować te kosmetyki pielęgnacyjne jakich wymagają jego włosy.

Sprawdź też, jak samemu obciąć włosy.

Hej! Witamy na blogu, który poświęcony jest w 100% tematyce modowej i urodowej. Znajdziesz u nas wiele informacji dotyczących pielęgnacji twarzy i ciała, zabiegów medycyny estetycznej i zdrowia. Zainspiruj się naszymi tekstami o makijażu i tworzeniu stylizacji, a może bardziej interesuje Cię tematyka lifestylowa? Zostań z nami na dłużej i przekonaj się sam!