BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

porowatość włosów
Uroda

Jak prawidłowo określić porowatość włosów?

Wiele osób marzy o tym, aby ich włosy były lśniące, zdrowe i mocne. Jednym słowem chcą, by były piękne. Do osiągnięcia pożądanego efektu wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Aby dobór kosmetyków był właściwy, niezbędne jest wykonanie testu na porowatość włosów. W przeciwnym razie nawet najlepsze preparaty nie przyniosą oczekiwanego efektu. Należy pamiętać, że włosy tak jak odciski palców są niepowtarzalne i różnią się u każdego człowieka.

Czym jest porowatość włosów?

Żeby zrozumieć, czym jest porowatość, należy choćby pobieżnie poznać budowę włosa. Patrząc na włos gołym okiem, można dostrzec jedynie jego łodygę, gdyż reszta znajduje się pod skórą. Mieści się tam korzeń umieszczony w mieszku włosowym. Ta struktura nosi nazwę opuszki, chociaż w języku codziennym przyjęło się nazywać ją cebulką. To poprzez cebulki włosy są odżywiane i dotleniane. W skład zewnętrznej, wyrastającej ponad skórę części włosa wchodzi rdzeń, kora i osłonka. Rdzeń to wewnętrzna warstwa odpowiadająca za konstrukcję włosa. Kora mieści się na rdzeniu i zapewnia elastyczność, a także odporność na uszkodzenia. Odpowiada za ciężar i kształt.

Ostatnią i najbardziej zewnętrzną warstwę stanowi osłonka. Pełni ona funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Jest także odpowiedzialna za utrzymywanie wilgoci wewnątrz włosa, co pozwala zachować ich gładkość oraz blask. Osłonka zbudowana jest z płaskich martwych komórek zachodzących na siebie. Z wyglądu przypomina dachówki lub rybie łuski. Porowatość włosa to stopień odchylenia tych właśnie łusek. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje porowatości włosów: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate.

włosy średnioporowate
WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

W jaki sposób określić porowatość włosów?

Istnieje kilka sposobów pozwalających zbadać porowatość. Najbardziej trafnym i wiarygodnym sposobem na jej określenie jest badanie pod mikroskopem. Możemy je wykonać między innymi w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Można także udać się do trychologa, czyli lekarza specjalisty zajmującego się włosami i skórą głowy. W tym przypadku zostanie udzielona profesjonalna porada. Istnieje także chałupnicza metoda na określenie porowatości kosmyków. Dla osób chcących samodzielnie określić porowatość włosów test ze szklanką wody będzie odpowiednim rozwiązaniem. Można go wykonać samodzielnie we własnym domu, aczkolwiek pozostawia wiele do życzenia w kwestii wiarygodności, ale może stanowić wskazówkę, w którą stronę iść z pielęgnacją.

Sprawdź: WCIERKA DO WŁOSÓW BANFI – SPRAWDZONY SPOSÓB!

włosy niskoporowate
WŁOSY NISKOPOROWATE

Test na porowatość włosów w domu

Test polega na obserwacji własnego włosa wrzuconego uprzednio do szklanki z wodą. Włos lub jego fragment należy umieścić w szklance z wodą i obserwować jak się zachowa w kontakcie z cieczą. Pasmo o niskiej porowatości będzie utrzymywał się cały czas na powierzchni wody. Włos wysokoporowaty szybko zatonie. Jeżeli włos będzie wisiał w toni bez wyraźnego zatonięcia lub utrzymywania się na powierzchni to będzie oznaką średnioporowatości. Część osób poleca także test polegający na dotyku włosów palcami rąk. Im włosy pod palcami gładsze, tym mniej porowate. Ta forma testu jest najmniej wiarygodna ze względu na największą możliwość przekłamania. W końcu większość osób używa do codziennej pielęgnacji kosmetyków ujędrniających i wygładzających czuprynę.

Sprawdź: BABY HAIR – CO TO JEST I JAK SIĘ TYM ZAJĄĆ?

włosy wysokoporowate
WŁOSY WYSOKOPOROWATE

Dbanie o włosy w zależności od typu

Włosy niskoporowate są najbardziej odporne na uszkodzenia. Są miękkie i błyszczące, ale mają niską objętość. Nie należy ich przesadnie obciążać nadmiarem kosmetyków a stosować jedynie maski i odżywki nawilżające. Włosy średnioporowate to najczęściej spotykany typ włosów bardzo podatny na stylizację i farbowanie, lecz łatwo ulegający zniszczeniu szczególnie na końcówkach. Do ich pielęgnacji polecane są odżywki i maski 3 w 1. Włosy wysokoporowate często występują u posiadaczy naturalnie kręconych loków lub u osób intensywnie stylizujących fryzurę. Należy je pielęgnować poprzez używanie kosmetyków silnie nawilżających i wzbogaconych w odżywcze proteiny.

POROWATOŚĆJAKIE SĄ WŁOSY?
wysokazwykle kręcone, skłonne do puszenia, długo schną rozdwajające się końcówki
średniazwykle lekko pofalowane, delikatne, skłonne do puszenia się
niskaproste, gładkie, dociążone, niepodatne na kręcenie, błyszczące

Określając porowatość włosów, należy mieć na uwadze, że jedna osoba potrafi mieć więcej niż jeden typ porowatości. Zależy to od genetyki, długości pukli, trybu życia czy jakości wody, w jakiej włosy są myte. Sprawdź także, co to jest równowaga PEH i metoda OMO. To najlepszy sposób na piękne i zdrowe włosy!

Hej! Witamy na blogu, który poświęcony jest w 100% tematyce modowej i urodowej. Znajdziesz u nas wiele informacji dotyczących pielęgnacji twarzy i ciała, zabiegów medycyny estetycznej i zdrowia. Zainspiruj się naszymi tekstami o makijażu i tworzeniu stylizacji, a może bardziej interesuje Cię tematyka lifestylowa? Zostań z nami na dłużej i przekonaj się sam!