BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

Poznaj swój typ włosów
Lifestyle

Poznaj swój typ włosów i dobierz zabieg idealny

Lśniące, miękkie, a jednocześnie mocne włosy dają przyjemność i wzmacniają poczucie zadowolenia ze swojego wyglądu. Ich pielęgnacja wymaga wiedzy o tym, jaki rodzaj włosa mamy. Wybór zabiegu zależy od naturalnej predyspozycji  kosmków, a także od wpływu czynników zewnętrznych takich jak szkodliwe promieniowanie UV czy też poddawanie włosów działaniu wysokich temperatur.

Włosy nisko- czy wysokoporowate?

To w jaki sposób układają się łuski na łodydze włosa w dużej mierze jest sprawą wrodzoną. Z biegiem lat jednak może się zmieniać. Najogólniej można podzielić typy włosów na trzy kategorie:

  • Niskoporowate – mają łuski ściśle do siebie przylegające, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać wewnątrz składniki odżywcze czy nawilżające. Jednak w przypadku nieprawidłowości w funkcjonowaniu przydatków skóry głowy, będą miały skłonność do przetłuszczania się, mogą stać się matowe i ciężkie;

  • Średnioporowate – można określić je jako włosy normalne. Przy regularnej pielęgnacji, z uwzględnieniem równowagi PEH, będą długo zdowe, lśniące i miękkie w dotyku;

  • Wysokoporowate – łuski są ułożone luźno, przepuszczają potrzebne składniki, przez co włos staje się osłabiony. Tego typu kosmki mają skłonność do szybkiego wysuszania się, puszenia, łamania i rozdwajania końcówek czy też nawet włosa na całej długości.

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia tego, który z tych rodzajów mamy. Jednym z podstawowych jest ten wodny – wrzucamy włos do wody i jeśli wypływa – możemy założyć, że jest wysokoporowaty. Niskoporowaty zaś pozostanie zanurzony. Jest to test obarczony dużym ryzykiem, nie zawsze miarodajny. Najlepiej więc kwestię oceny pozostawić profesjonaliście. W salonie fryzjerskim Laurent https://www.laurentlublin.pl/ z pewnością można liczyć na tego typu wsparcie.

Równowaga PEH a rodzaj włosa

Kompleksowa pielęgnacja powinna zakładać dostarczanie kosmkom białek – protein (P), emolientów (E) oraz humektantów (H). Białka mają podstawowe znaczenie dla wzrostu włosa, są jego budulcem. Zabiegi proteinowe są wskazane głównie dla włosów wysokoporowatych. W salonie Laurent takie zadanie ma rytuał odbudowujący, szczególnie polecany przy rozdwajających się końcówkach i włosach łamliwych. Emolienty to składniki, które w sposób naturalny dbają o nawilżenie poprzez natłuszczenie. Te naturalne, zdrowe tłuszcze tworzą na łodydze warstwę ochronno-odżywczą. Zabiegi emolientowe powinny być stosowane przy każdym rodzaju włosów, przy czym jeśli opierają się na olejowaniu, to fryzjer dobiera właściwy kosmetyk. Niedobory humektantów, czyli substancji nawilżających, to często bolączka włosów niskoporowatych. Szczelnie ułożone łuski chronią, ale też niekiedy blokują dostęp nawilżaczom. Jest to szczególnie niebezpieczne, kiedy szwankuje system odżywania i nawilżania od wewnątrz, a więc sebum wydziela się nieprawidłowo, a pory w skórze zapychają się. To prowadzi nas do ważnego elementu rutyny pielęgnacyjnej, mianowicie – troski o skalp.

Pielęgnacja skóry głowy

Płynne funkcjonowanie połączenia skóra – włos to rzecz niezmiernie ważna dla zdrowia obydwu tych elementów organizmu. Jeśli zostaje zaburzone np. poprzez nagromadzenie się różnego rodzaju zanieczyszczeń, wówczas do włosa nie dopływają, lub dopływają w stopniu ograniczonym, potrzebne mu składniki odżywcze, nawadniające czy też naturalne tłuszcze. W takim przypadku niezależnie od rodzaju włosów mogą pojawić się różnego rodzaju problemy, mianowicie przesuszenie, a wraz z nim łamliwość i puszenie się włosów, nadmierne przetłuszczanie lub rozdwajające się końcówki. Przywrócenie równowagi skórze głowy może nie być proste i wymagać kilku zabiegów, połączonych z odpowiednią pielęgnacją na co dzień. Profesjonalny fryzjer opracuje plan, który sprawi, że skalp będzie odpowiednio odżywiony i nawilżony, a włosy będą wyglądać spektakularnie.

Salon Laurent w Lublinie to miejsce, w którym można sprawdzić typ włosów i ich aktualne potrzeby. Specjalne rytuały opracowane z myślą o odbudowie, rewitalizacji czy nawilżeniu, wyeliminują problemu z łamliwością czy wysuszeniem, zapewnią kosmkom doskonałą kondycję i wzmocnią je.

Materiał zewnętrzny

Hej! Witamy na blogu, który poświęcony jest w 100% tematyce modowej i urodowej. Znajdziesz u nas wiele informacji dotyczących pielęgnacji twarzy i ciała, zabiegów medycyny estetycznej i zdrowia. Zainspiruj się naszymi tekstami o makijażu i tworzeniu stylizacji, a może bardziej interesuje Cię tematyka lifestylowa? Zostań z nami na dłużej i przekonaj się sam!