BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

Lifestyle

Motoryka duża – czym jest? Jak ją ćwiczyć i rozwijać u dziecka?

Motoryka duża to zestaw czynności angażujących wszystkie partie ciała. Odpowiada za standardową aktywność ruchową. Jest wiele ćwiczeń i sprzętów, dzięki którym można nad nią popracować.

 

Zaburzona motoryka duża u dziecka. Co teraz?

Niestety, ale u wielu dzieci specjaliści diagnozują zaburzenie motoryki dużej. Rozwój dziecka jest wtedy mocno zachwiany, nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym i społecznym. Motoryka duża odpowiada za wiele procesów, dlatego nie wolno jej bagatelizować. Gdy tylko zauważysz niepokojące sygnały, natychmiast należy zgłosić się do pediatry, który powinien bardzo dokładnie przebadać dziecko. W niektórych przypadkach wymagana będzie wizyta u neurologa lub psychologa, w celu pogłębienia diagnostyki.

 

Co świadczy o tym, że motoryka duża u dziecka szwankuje?

Zaburzenia motoryczne można samodzielnie zdiagnozować, jeżeli dziecko nie posiada umiejętności ruchowych adekwatnych do swojego wieku, a przy tym porusza się bardzo niezgrabnie. Motoryka duża jest zachwiana także u dzieci, które nie są w stanie w rączkach utrzymać przedmiotów i potykają się o wszystko, co napotkają na swojej drodze.

 

U dzieci z zaburzeniami motorycznymi proste czynności sprawiają bardzo dużą trudność, a ruchy złożone, czyli łapanie, skakanie i rzucanie są bardzo problematyczne. Warto więc obserwować swoje dziecko i zgłaszać się do specjalisty, gdy zostaną zauważone nawet najdrobniejsze niepokojące sygnały.

 

Motoryka duża – ćwiczenia, które można wykonywać w domu z dzieckiem

Ćwiczenia są niezbędne do tego, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie motoryki dużej. Ważne jest, aby z dzieckiem ćwiczyć równowagę już w trakcie raczkowania. Należy zachęcać malucha do biegania, skakania. Warto tworzyć slalomy i tory przeszkód, aby angażować jak najwięcej partii ciała podczas aktywności.

 

Na zaburzenia motoryczne bardzo dobrze działa pływanie. Zabawy można urozmaicić poprzez naśladowanie zwierząt, np. skaczących małp, biegających kur czy skaczących zajączków. Dziecku warto zalecić także chodzenie po wyznaczonej trasie, np. wzdłuż szarfy rozłożonej na trawie. Dobrym ćwiczeniem jest także chodzenie noga za nogą. Polecane jest także chodzenie do tyłu, do przodu i na boki.

 

Chłopcy na pewno ucieszą się, że nad zdolnościami motorycznymi będą mogli pracować grając w piłkę, jeżdżąc na rowerze biegowym czy hulajnodze.

 

Dbając o rozwój motoryczny swojego dziecka możesz wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu pociechy.

 

Hej! Witamy na blogu, który poświęcony jest w 100% tematyce modowej i urodowej. Znajdziesz u nas wiele informacji dotyczących pielęgnacji twarzy i ciała, zabiegów medycyny estetycznej i zdrowia. Zainspiruj się naszymi tekstami o makijażu i tworzeniu stylizacji, a może bardziej interesuje Cię tematyka lifestylowa? Zostań z nami na dłużej i przekonaj się sam!