BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

Dobór pielęgnacji do rodzajów włosów
Uroda

Dobór pielęgnacji do rodzajów włosów – jak to zrobić?

Odpowiednio dobrana pielęgnacja do konkretnego rodzaju włosów pozwala podkreślić ich naturalne piękno, ale również zadbać o ich równowagę i zdrowy wygląd. Jak określić rodzaj swoich włosów i dobrać do nich idealną pielęgnację? Podpowiadamy!

Przede wszystkim – równowaga

Jak w każdym sposobie pielęgnacji, również w przypadku włosów, nie należy przesadzać w żadną stronę. Włosy lubią równowagę, dlatego szkodzi im zarówno nadmierne nawilżenie, jak i przesuszenie skóry głowy. Warto wiedzieć, że każdy włos otoczony jest cienką warstwą tłuszczu, czyli sebum, podchodzącym z gruczołów łojowych.

Taki mechanizm ma na celu zapobieganie wysuszaniu się struktury włosa. Gdy gruczoły te są zbyt aktywne i produkują za dużo tłuszczu – woda nie ma szans odparować i włosy wiotczeją. Z kolei w drugą stronę, gdy zaczniemy stosować bardzo wysuszające szampony, zaczną one nadmierne wysuszać włosy, przez co będą suche i pozbawione zdrowego blasku. Wiele cennych porad na temat pielęgnacji znajdziesz na stronie internetowej https://fryzart.pl/, oferującej produkty do włosów wysokiej jakości.

Pielęgnacja włosów normalnych

Do takiej kondycji włosów z pewnością chciałaby doprowadzić każda z nas. Włosy normalne są sprężyste, miękkie i błyszczące. Dodatkowo łatwo się układają i nie są przesuszone. Nie przetłuszczają się też szybko. Ich pielęgnacja powinna opierać się na regularnym myciu szamponem przeznaczonym do włosów normalnych. Warto również używać odpowiednich balsamów i odżywek pielęgnujących strukturę włosa. Dodatkowo raz w miesiącu należy sięgnąć po odżywkę regenerującą. W okresie letnim zadbaj o preparaty posiadające filtry przeciwsłoneczne.

Włosy suche – pielęgnacja

Taki rodzaj włosów charakteryzuje się zmniejszoną produkcją naturalnego sebum, które naturalnie nawilża włosy i pozostawia je w dobrej kondycji. W efekcie powstaje nadprodukcja gruczołów łojowych, co powoduje niższy poziom wilgotności. Włosy stają się twarde, sztywne i bardzo suche. Często również się łamią. Aby wzmocnić ich strukturę, należy myć włosy co kilka dni szamponem do włosów suchych lub zniszczonych. Po umyciu warto stosować balsamy i odżywki, które pozwolą na odpowiednią odbudowę struktury włosa. W miarę możliwości zrezygnuj z używania suszarki i sprzętów, które poddają włosy działaniom wysokiej temperatury.

Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

Powstają w efekcie nadprodukcji gruczołów łojowych. Są wiotkie i trudne do ułożenia nawet po umyciu. Pielęgnacja powinna opierać się na produktach, które nie podrażniają skóry głowy. Używanie szamponów niskiej jakości może sprawić, że skóra głowy zostanie chemicznie podrażniona. Spokojnie możesz myć włosy raz dziennie, jednak stosuj odpowiednie szampony do włosów przetłuszczających się.