Panie o kręconych lub falowanych włosach często marzą o prostych kosmykach. Jednak wygładzanie ich z zastosowaniem prostownicy może przynieść szereg niekorzystnych dla włosów efektów – między innymi ich uszkodzenie oraz przesuszenie. Niekiedy zdarza się również, że samo urządzenie zaszwankuje. Niezależnie od przyczyny, jeśli zadajesz sobie pytanie, jak wyprostować włosy bez prostownicy – czytaj dalej.
Odpowiednia stylizacja – jak wyprostować włosy bez prostownicy?
Przede wszystkim – możesz wypróbować metodę prostowania na szczotce. Do tego celu niezbędna jest dobrej jakości, okrągła szczotka oraz suszarka – najlepiej z chłodnym nawiewem (przy prostowaniu włosów z użyciem tego sprzętu – konieczne jest zbliżanie suszarki do włosów, zatem chłodny nawiew zwiększa komfort tego zabiegu). Po umyciu włosów, odsącz je nieco w ręcznik, a następnie rozpocznij suszenie.
Nie zapomnij o zabezpieczeniu kosmyków z użyciem dobrej jakości środka termoochronnego: w ten sposób nie doprowadzisz do uszkodzenia struktury włosa, co zdarza się szczególnie często w przypadku loków. Aby wyprostować włosy z pomocą szczotki i suszarki, nabieraj nieduże pasma włosów na szczotkę, owijając je wokół niej i susząc. Przesuwaj szczotkę w górę i w dół – aby wygładzić całe pasmo. Gdy jest ono suche – zajmij się następnym. W ten sposób wysusz całą głowę, a gdy skończysz – możesz cieszyć się niesamowitym efektem prostych włosów.
Domowe płukanki
Jeśli zależy Ci na nieco trwalszym efekcie niż ten, który zapewnia szczotka z suszarką – wypróbuj płukanki. W przypadku suszenia włosów na szczotce – wilgotne powietrze może szybko zniszczyć fryzurę, odbierając szansę na idealnie proste włosy. Ziołowe płukanki nieco usztywniają włosy i jednocześnie prostują je, a stosowane regularnie – mogą również wpłynąć pozytywnie na stan fryzury.
Jeśli Twoje włosy nie są silnie kręcone, a jedynie falowane – wypróbuj domową płukankę z szałwii, która pomoże nieco usztywnić i rozprostować włosy. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie zapewnia dobre efekty dopóki płukanka utrzymuje się na kosmykach: jeśli pozwolisz, by zmoczył je deszcz, z dużą dozą prawdopodobieństwa skręcą się znowu.
Jeżeli nie posiadasz w domu szałwii – możesz wypróbować inne zioło, które akurat masz pod ręką. Najskuteczniej w tym zakresie działa szałwia, ale inne rośliny także powinny sobie poradzić. Aby zastosować płukankę, umyj włosy w tradycyjny sposób, a na sam koniec – polej je wystudzonym naparem z szałwii lub innego, dowolnie wybranego zioła.
Sprawdź też, jak zrobić fale na włosach w prosty sposób!
Keratyna na ratunek
Skręt włosów wynika z nierównomiernego rozłożenia głównego białka budującego je: keratyny. Podczas gdy w prostych włosach ten budulec jest rozprowadzony dość regularnie, w przypadku loków – w poszczególnych włosach są obecne przerwy w wiązaniach keratynowych.
Dlatego też, jeśli chcesz wyprostować włosy, zafunduj im keratynową kurację. Możesz zastosować ją w dwóch opcjach: jako dodatek do maseczek lub poprzez keratynowe prostowanie włosów. Ta druga forma wymaga jednak zastosowania dobrej prostownicy, a także – w miarę możliwości – drugiej osoby do pomocy w wykonaniu zabiegu. Jako że w tym artykule skupiamy się na metodach bez zastosowania prostownicy – szerzej omówimy pierwszą metodę stosowania keratyny.
Płynną keratynę można kupić w wielu sklepach. Już niewielka ilość (kilka kropelek) dodana do maski pomaga nieco wyprostować naturalny skręt włosów. Uwaga jednak, aby nie przesadzić: zbyt duża ilość keratyny może doprowadzić do efektu spuszenia włosów, który bardzo trudno jest zniwelować. Stosując ten płynny budulec kosmyków, dobrze jest łączyć go na przykład z olejkami czy miodem – w ten sposób zapobiegniemy niechcianemu efektowi, jednocześnie wzmacniając włosy.
Inne domowe kosmetyki – jak wyprostować włosy bez prostownicy?
Oprócz wskazanych wyżej metod, można również pokusić się o zastosowanie oleju jabłkowego. Produkt ten, zastosowany w połączeniu z wodą w formie płukanki, może pomóc rozprostować włosy. Uwaga jednak, aby nie przesadzić: może wywołać podrażnienia na szczególnie wrażliwej skórze głowy!
Doskonałym rozwiązaniem jest także mąka ziemniaczana, dodawana do maseczek domowej roboty. Nie próbuj jednak wzmacniać efektu, łącząc keratynę z mąką: w ten sposób z pewnością spuszysz włosy i stworzysz nieestetyczny efekt.
Jeśli chodzi Ci głównie o wygładzenie lekko wkręcających się i niezdyscyplinowanych włosów – odpowiednim rozwiązaniem mogą okazać się olejki. W większości przypadków stosowane jedynie do zabezpieczenia końcówek – u osób o lekko falowanych włosach mogą zapewnić delikatny efekt prostujący, spowodowany dociążeniem kosmyków.