Pędzle do makijażu sprawdzą się w każdej kosmetyczce, niezależnie od naszego stopnia zaawansowania w tej dziedzinie. Jak wybrać najlepsze produkty i w czym pomogą nam one na co dzień? Jak wygląda prawidłowe użytkowanie i pielęgnacja pędzli do makijażu?
1. Profesjonalne pędzle do make-upu – dlaczego warto w nie zainwestować?
2. Najbardziej przydatne pędzle do makijażu
3. Syntetyczne czy naturalne pędzle – na czym polega różnica?
4. Jak prawidłowo korzystać z pędzli i innych przyborów do makijażu?
5. Jak czyścić pędzle do makijażu?
Profesjonalne pędzle do make-upu – dlaczego warto w nie zainwestować?
Pędzle to bardzo użyteczne akcesorium, z którego przy okazji makijażu korzysta wiele osób. Są one łatwe w użyciu, a jednocześnie dokładne, jeżeli zdecydujemy się na odpowiedni kształt włosia. Możemy wykorzystać je do blendowania cieni, rozcierania cieni, makijażu oczu, a także drobnych detali, jak na przykład nakładanie brokatu czy innych niestandardowych aplikacji. Podobnie, jak w przypadku samych kosmetyków, tak samo i w przypadku pędzli powinniśmy zadbać o to, aby były one możliwie jak najwyższej jakości. Dzięki temu posłużą nam przez długi czas, nie będą się niszczyć ani rozpadać, a także łatwiej nam będzie z nimi pracować. Dobrej pędzle powinny wygodnie leżeć w dłoni, być dobrze wyważone i posiadać na tyle mocno spięte włosie, aby nie wypadało ono podczas użytkowania.
Najbardziej przydatne pędzle do makijażu
Podobnie, jak w przypadku gąbeczek do makijażu, także i pędzle dostaniemy w wielu różnych wielkościach i kształtach. Najbardziej użyteczne rodzaje pędzli to między innymi:
- pędzel płaski „koci język”: posiada szerokie, lecz spłaszczone z jednej strony włosie, a jego brzeg układa się w kształt przypominający język kota. Jest to jeden z bardziej uniwersalnych wariantów, który pozwoli nam łatwo nałożyć korektor, wyrównać kontur przy okazji makijażu ust, czy nałożeniu bazy pod brokat;
- pędzel do blendowania: jego charakterystyczną cechą jest puszystość: posiada zaokrąglony kształt, jednak jest dużo grubszy i bardziej puchaty, niż pędzle płaskie. Świetnie nada się do blendowania kolorów, na przykład na powiekach;
- ścięty pędzel płaski do brwi: wyróżnia się on równą, ściętą końcówką, dzięki której możemy wygodnie nanosić kosmetyki na brwi;
- okrągły pędzel do pudru: to zdecydowanie największy egzemplarz, jaki znajdzie się w naszej kosmetyczce. Jego włosie ma kształt stożka zwężającego się w kierunku skuwki pędzla, a samo włosie jest puszyste i gęste. Taka konstrukcja sprawia, że pędzel ten pozwoli nam idealnie rozprowadzić puder na całej twarzy.
Poza powyższymi odmianami w dobrych drogeriach znajdziemy też wiele innych, bardziej wyspecjalizowanych odmian pędzli. Jeżeli jednak dopiero chcemy skompletować nasz zestaw, powinniśmy pomyśleć najpierw o wyżej wymienionych podstawach. Wiele wartych uwagi produktów do makijażu znajdziesz na stronie: https://www.ladymakeup.pl/sklep/akcesoria-do-makijazu/pedzle-do-makijazu.html.
Syntetyczne czy naturalne pędzle – na czym polega różnica?
Poza samym kształtem pędzli istotne jest również to, z jakiego włosia zostały one wykonane. Pędzle naturalne wyrabia się z włosów pochodzących od zwierząt, jak na przykład borsuk, łasica, czy – w wersji bardziej premium – sobol. Dzięki temu są one bardzo miękkie i delikatne. Z kolei pędzle syntetyczne najczęściej produkuje się z włókien nylonowych, co nadaje im dużą sprężystość i elastyczność. O pędzel syntetyczny jest również łatwiej zadbać, niż o ten wykonany z naturalnego włosia.
Produkty wykonane z włosa naturalnego najlepiej sprawdzają się do nakładania produktów sypkich. Posiadają one lepszą zdolność do zatrzymania produktu na czubku pędzla, dzięki czemu łatwiej nam się pracuje, jak i wykorzystujemy mniej produktu. Syntetyczne pędzle najlepiej sprawdzą się w przypadku użycia z korektorem czy eylinerem. Na rynku znajdziemy także pędzle o włosie mieszanym, z których korzysta się głównie przy nakładaniu kosmetyków o płynnej formie.
Jak prawidłowo korzystać z pędzli i innych przyborów do makijażu?
Wykorzystywane do makijażu pędzle to rzecz bardzo osobista, podobnie jak gąbki czy kosmetyki, których aplikatory mają bezpośredni kontakt z naszą twarzą. Nie powinniśmy ich nikomu pożyczać ani z nikim dzielić – w innym wypadku ryzykujemy infekcję, na co szczególnie narażone będą nasze oczy. Pędzle powinny być zawsze czyste i gotowe do pracy, dlatego nie możemy również zapomnieć o ich odpowiednim oczyszczeniu. Warto również mieć dla nich oddzielną kosmetyczkę lub pojemnik, tak aby nie stykały się z pudełkami kosmetyków i innymi produktami, które dotykamy czy trzymamy w miejscu, gdzie mogą się zabrudzić. Dzięki takiemu podejściu zmniejszymy drastycznie szansę na pojawienie się alergii, problemów skórnych czy tez infekcji.
Jak czyścić pędzle do makijażu?
Podobnie, jak w przypadku gąbek do makijażu, proces czyszczenia pędzli jest równie istotny. Powinniśmy wykonywać go regularnie, stosując neutralne mydło. Po zwilżeniu włosa pędzli wystarczy delikatnie umyć je odrobiną mydła, a następnie pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Upewnijmy się jedynie, że miejsce, w którym zostawimy pędzle, posiada odpowiednią wentylację – unikniemy w ten sposób ryzyka pojawienia się pleśni czy nieświeżego zapachu. Pędzle będą gotowe do użytku dopiero wtedy, gdy całkowicie wyschną.
Materiał zewnętrzny