BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

Zdrowie

Wyprysk potnicowy – leczenie, objawy, przyczyny

Niedoskonałości, takie jak zaczerwienienia, pryszcze czy po prostu bolesne zmiany skórne, mogą się pojawić nie tylko na twarzy. Zdarza się, że niepokojące objawy zauważamy również na innych częściach ciała. Choć zazwyczaj dłonie oraz stopy są wolne od tego typu symptomów, to jednak i tutaj zdarzają się problemy. Mamy wówczas do czynienia z wypryskiem potnicowym. Jak sobie z nim radzić?

Czym jest wyprysk potnicowy?

Wyprysk potnicowy to nic innego, jak zapalenie skóry, które obejmuje wyłącznie dłonie oraz stopy. Nie jest to co prawda choroba zaraźliwa, jednak potrafi być niezwykle uciążliwa. Objawia się poprzez swędzące, a nierzadko również bolesne pęcherzyki i grudki, które najczęściej obejmują palce oraz podeszwy stóp. Takie zmiany są zazwyczaj dostrzegane u dorosłych w średnim wieku – zdecydowanie rzadziej u dzieci lub osób starszych.

Ustalenie przyczyny powstawania wyprysku potnicowego nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest to po prostu reakcja alergiczna organizmu wynikająca z kontaktu z jakąś drażniącą substancją. Mogą to być metale, takie jak nikiel czy chrom, ale też sztuczne barwniki bądź składniki występujące w niektórych lekach.

Wyprysk potnicowy – leczenie

Co zrobić, kiedy pojawia się wyprysk potnicowy? Leczenie należy rozpocząć oczywiście od konsultacji z lekarzem. Specjalista, w oparciu o szczegółowy wywiad oraz badania, będzie mógł poprawnie zdiagnozować schorzenie, a następnie przepisać odpowiednie lekarstwa. Zwykle są to kremy i maści stosowane bezpośrednio na zmiany, czasem należy również przyjmować leki przeciwhistaminowe oraz przeciwalergiczne.

Samodzielnie także możemy zadbać o to, by zminimalizować nieprzyjemne zmiany na skórze. Stosujmy zbilansowaną dietę, uważając na zbyt duże ilości węglowodanów, a dodatkowo przygotowywać sobie okłady, np. z roztworu soli. Z czasem swędzące pęcherzyki zaczną zanikać – wówczas warto zadbać o to, by skóra była odpowiednio nawilżona, co nie tylko złagodzi pozostałe podrażnienia, ale też wyeliminuje uczucie dyskomfortu. Do codziennej pielęgnacji możemy stosować np. nawilżający balsam do ciała Regeneracja od marki Mixa.