Rzucenie palnie to proces, który wymaga przejścia bardzo trudnych chwil. Jest często stawiany jako noworoczne postanowienie. Jednak poza dobroczynnym wpływem na organizm może wnieść w życie palacza dużo niepokoju. Chcesz wiedzieć, co Cię czeka po rzuceniu palenia? Sprawdź kilka informacji poniżej.
Negatywne skutki uboczne
- Rozdrażnienie. Nagłe odstawienie nikotyny może powodować narastanie napięcia, co jest bezpośrednią przyczyną rozdrażnienie. Nie bez powodu papieros jest pierwszym, po który sięgają zdenerwowani palacze. Brak ukojenia zawiązanego z zapaleniem papierosa objawia się właśnie w postaci rozdrażnienia. Może się ono utrzymywać nawet kilka tygodni.
- Kaszel. Nałogowe wdychanie nikotyny powoduje odkładanie się w płucach substancji smolistych. Rzucenie palenia skutkuje pojawieniem się kaszlu. Jest to naturalny odruch, oznaczający oczyszczanie się płuc, poprzez usunięcie złogów dwutlenku węgla. Jeżeli staje się on uporczywy i dokuczliwy, można do łagodzić syropami lub tabletkami do ssania.
- bóle głowy. To jeden z bardziej dokuczliwych skutków odstawienia palenia. Wynika on za zaburzonego balansu między tlenem a dwutlenkiem węgla we krwi. Zaprzestanie palenia powoduje, że do organizmu dostaje się duża dawka tlenu. To poprawia działanie naczyń krwionośnych, przez co do mózgu dostarczana jest duża ilość krwi. Efektem tego są właśnie bóle głowy. Pozytywna wiadomość jest taka, że utrzymują się jedynie kilka pierwszych dnia.
- Bezsenność. Kłopoty ze spokojnym snem mogą być pokłosiem kumulacji negatywnych skutków ubocznych. Narastająca nerwowość powoduje wzrost kortyzolu we krwi, a co za tym idzie pojawienie się bezsenności. Jakość snu można poprawić, stosując ziołowe leki na uspokojenie lub preparaty Recigar (https://recigar.pl/). Dobrym pomysłem także będzie wdrożenie ćwiczeń lub spacerów.
- Wzmożony apetyt. Wiele osób, a w szczególności płeć żeńska, obawia się rzucenia palenia ze względu na efekt wzmożonego podjadania. Palenie papierosów zmniejsza łaknienie oraz apetyt. Niestety porzucenie nałogu jest równoznaczne z chwilowym wzrostem wagi. Na szczęście, kiedy minie pierwszy etap, zwany potocznie syndromem odstawienia, z powodzeniem można wrócić do prawidłowych nawyków żywieniowych.
Pozytywne skutki uboczne
Jak wiadomo pozytywnych skutków rzucenia palenia, jest cała gama. Od zdrowotnych po kwestie związane z urodą i witalnością. Najbardziej pozytywny jest jednak sam fakt zerwania z nałogiem, który według badań skraca życie średnio o 10 lat. Do pozytywnych skutków można zaliczyć:- piękniejszą cerę,- bardziej wydajne płuca,- lepszą kondycję,- bielsze zęby.
Artykuł sponsorowany