BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

Zdrowie

Maska FFP2 wielokrotnego użytku – jak dbać?

Zdecydowałeś się na korzystanie z maseczki wielokrotnego użytku? Aby maska FFP3 działała niezawodnie, musi być prawidłowo noszona oraz dezynfekowana. Jak dbać o środki ochrony własnej i przechowywać je poprawnie, aby stale mieć zapewnione najwyższe zabezpieczenie? Wyjaśniamy!

Maseczka z filtrami – regularna wymiana

Filtry w maseczkach wielokrotnego użytku dość szybko ulegają wyeksploatowaniu. Jeżeli nie chcesz oddychać zanieczyszczonym powietrzem, zadbaj o to, aby maska była zawsze wydajna. Wysoki poziom filtracji zapewnia wyłącznie nowy filtr. Gdy się zużyje po prostu wymień go na nowy.

Jeżeli natomiast posiadasz maseczkę z warstwą filtrującą, to wystarczy prać ją w pralce. Wówczas filtr ulegnie samoistnemu oczyszczeniu, podobnie jak materiał.

Pranie maseczek wielorazowych

Pranie w pralce to podstawowy zabieg pielęgnacyjny w odniesieniu do maseczek wielokrotnego użytku. Zaleca się pranie w temperaturze około 60 stopni Celsjusza, co jest optymalne, aby:

  • usunąć nagromadzone zanieczyszczenia (kurz, pył, cząsteczki wirusów, bakterii, zarodki grzybów),
  • nie zniszczyć maseczki – nie doprowadzić do jej rozwarstwienia, przetarcia, zmechacenia, rozciągnięcia.

Pranie najlepiej przeprowadzać solo, czyli bez innych elementów garderoby (o ile jest to możliwie). Zalecana długość cyklu prania to około 45 minut. Po tym czasie niemal 100% zanieczyszczeń zgromadzonych na powierzchni maski zniknie.

Wyprana i wysuszona maseczka jest gotowa do dalszego użytku. Doskonale nadaje się do ochrony przed szkodliwymi czynnikami z powietrza. Można stosować ją profilaktycznie lub doraźnie, np. w placówce medycznej czy w domu, opiekując się chorymi.

Dezynfekowanie maseczek wielokrotnego użytku

Wiele osób zastanawia się, czy potrzebna jest dezynfekcja maseczek wielokrotnego użytku. Otóż nie jest zalecane traktowanie ich agresywnymi środkami antybakteryjnymi na bazie alkoholu. Może on powodować nie tylko uszkodzenia samej maseczki, ale też Twój dyskomfort wywołany przez wdychanie oparów.

Przechowywanie maseczek wielorazowych

Pozostaje jeszcze kwestia przechowywania zwłaszcza zużytych maseczek wielorazowych. Na pewno nie trzymaj ich w kieszeni, nie zostawiaj na blacie stołu czy szafki. Stąd zarazki mogą się łatwo roznieść na inne osoby. Po ściągnięciu maseczkę przechowuj w woreczku jednorazowym. Więcej na temat pielęgnacji i przechowywania maseczek wielorazowych przeczytasz np. tutaj https://medivon.pl/maska-ffp2-wielokrotnego-uzytku-jak-dbac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *