BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

poparzenia słoneczne
Uroda

10 sposobów na poparzenia słoneczne

Promienie słoneczne, mimo, iż są niezbędne do życia, w dużej dawce są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi bowiem do oparzeń skóry.

Pamiętajmy również, że opalanie bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremów z filtrami UV, skutkować może nawet powstaniem złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Jakie są objawy poparzeń słonecznych? Jak je leczyć?

Poparzenia słoneczne – objawy

W zależności od objawów, oparzenia słoneczne dzielimy na trzy następujące stopnie:

  • oparzenia pierwszego stopnia – to najczęściej występujące poparzenia promieniami słonecznymi. Poparzenia te obejmują wyłącznie naskórek, a cechuje je zaczerwieniona, piekąca i wrażliwa na dotyk skóra, która po kilku dniach zaczyna się łuszczyć.
  • oparzenia drugiego stopnia – obejmują naskórek oraz skórę właściwą. Objawami są nudności, gorączka, bąble, a nawet wysięki surowicze.
  • oparzenia trzeciego stopnia – obejmują wszystkie warstwy skóry, wraz z nerwami i tkanką podskórną. Objawami są nudności, omdlenia, gorączka, wysięki oraz brak czucia w miejscu poparzenia. Ten rodzaj oparzeń jest niezwykle groźny dla zdrowia i bezwzględnie należy skonsultować go z lekarzem.

Domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Łagodne poparzenia słoneczne możemy leczyć samodzielnie naturalnymi metodami. Domowe sposoby są bowiem niezwykle skuteczne i przynoszą natychmiastową ulgę.

Zimny prysznic

Zimny prysznic pomoże schłodzić poparzoną skórę i zapobiec powstaniu bolących bąbli. Musimy jednak pamiętać o stopniowym zmniejszaniu temperatury wody pod prysznicem. Kontakt bardzo nagrzanej skóry z zimną wodą może bowiem doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia szoku termicznego. Prysznic należy więc rozpocząć od polewania ciała letnią wodą. Poparzone ciało należy schładzać ok 10-15 minut.

Jogurt naturalny, maślanka, kefir

Produkty mleczne, takie jak maślanka, jogurt naturalny czy kefir, zawierają duże ilości żywych kultur bakterii, które pomogą odzyskać prawidłowy poziom pH poparzonej skóry. Zawierają również białko, witaminę A, E oraz D, które wykazują silne działanie regeneracyjne. W przypadku poparzenia należy nałożyć warstwę schłodzonego kefiru lub maślanki i zostawić do całkowitego wyschnięcia. Okład z produktów mlecznych przynosi natychmiastową ulgę i przyczynia się do regeneracji uszkodzonego naskórka.

Sok z aloesu

Sok z aloesu łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza regenerację skóry. Zawarte w nim saponiny wykazują silne działanie przeciwzapalne i ściągające. Aktywizują również komórki tkanki łącznej i tym samym przyspieszają gojenie się ran. Okład z sokiem aloesowym należy przyłożyć na poparzonę skórę przynajmniej na 15 minut. 

Olejek z mięty pieprzowej

Zawarty w olejku mentol skutecznie chłodzi oraz regeneruje poparzoną skórę. Posiada również właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Do szklanki letniej wody należy dodać cztery krople olejku. Namoczoną w roztworze gazę przykładamy w oparzone miejsce.

Miód

Zawarte w miodzie witaminy oraz związki przyczyniają się do szybkiej regeneracji skóry. Miód posiada również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dzięki którym zapobiega ewentualnemu zakażeniu poparzonych miejsc. Miód możemy rozprowadzić  na schłodzone wcześniej rany. Ulga również będzie natychmiastowa.

Preparaty na poparzenia słoneczne

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, zarówno w żelach, jak i w piankach, których zadaniem jest regeneracja poparzonej słońcem skóry. Jaki preparat wybrać? Jak kompleksowo wyleczyć oparzenia?

Kremy po opalaniu

Na rynku dostępnych jest wiele kremów, które przynoszą ulgę poparzonej słońcem skórze. Dzięki zawartości mentolu oraz panthenolu, kremy te doskonale chłodzą skórę, działają także przeciwbólowo oraz regeneracyjnie. Musimy jednak pamiętać, że kremy sprawdzą się przy delikatnych poparzeniach oraz w profilaktyce. W przypadku wystąpienia rumienia oraz intensywnego bólu po opalaniu, warto zastosować silniejsze preparaty.

Pianka z panthenolem

Pianka z panthenolem, czyli prowitaminą B5 jest doskonałym sposobem na schłodzenie poparzonej skóry. Posiada również właściwości znieczulające oraz nawilżające, dzięki którym przynosi natychmiastową ulgę oraz minimalizuje ryzyko powstania bąbli z surowicą.

Poparzoną skórę należy spryskać pianką i zaczekać do jej wyschnięcia. W razie konieczności powtórzyć.

Opatrunek żelowy

Preparatem stosowanym bezpośrednio po oparzeniu jest opatrunek żelowy, który składa się głównie z wody oraz związków silnie regenerujących i przeciwbólowych. Opatrunek ten przynosi natychmiastową ulgę poparzonej skórze, a także chroni ją przed bakteriami i drobnoustrojami.

Maść z witaminą A

Witamina A wykazuje silne działanie regeneracyjne i nawilżające na skórę. Przyspiesza proces odnowy naskórka, sprawia, że skóra jest odpowiednio odżywiona i nawilżona. Minimalizuje również ryzyko pojawienia się bąbli, wysięków oraz blizn. Maść z witaminą A lub alantoiną idealnie sprawdzą się więc przy poparzonej i przesuszonej słońcem skórze. 

Krem z alantoiną

Alantoina, podobnie jak witamina A, działa nawilżająco i regenerująco. Zapobiega również utracie wody oraz przedostaniu się bakterii i drobnoustrojów. Krem z alantoiną stosowany jest również pomocniczo w leczeniu blizn po oparzeniach.

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył niezwykle nieprzyjemnych skutków nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Poparzona skóra piecze, jest zaczerwieniona oraz skłonna do powstawania bąbli z surowicą, które dodatkowo potęgują ból.

Dzięki domowym oraz aptecznym sposobom na poparzenia, możemy jednak w prosty sposób pomóc naszej skórze w procesie odbudowy oraz zapobiec powstawaniu nieestetycznych blizn.

Hej! Witamy na blogu, który poświęcony jest w 100% tematyce modowej i urodowej. Znajdziesz u nas wiele informacji dotyczących pielęgnacji twarzy i ciała, zabiegów medycyny estetycznej i zdrowia. Zainspiruj się naszymi tekstami o makijażu i tworzeniu stylizacji, a może bardziej interesuje Cię tematyka lifestylowa? Zostań z nami na dłużej i przekonaj się sam!