BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

Lifestyle

Zalecenia dla przeprowadzenia USG piersi – kiedy je wykonać?

USG piersi jest zabiegiem, którego kobiety często obawiają się z różnych przyczyn. Zupełnie niepotrzebnie – doświadczony specjalista sprawi, że nie będzie ono bardzo nieprzyjemne, a dodatkowo – zapewni pacjentce komfort psychiczny. Jakie są wskazania dla jego wykonywania?

Profilaktyka

Rak piersi jest jednym z nowotworów kobiecych, który – wykryty odpowiednio wcześnie – może być w pełni uleczalny. Rosnąca świadomość kobiet sprawia, że coraz więcej pań decyduje się na regularne badania – i bardzo dobrze. Niewielkie zmiany często nie są wyczuwalne, natomiast podczas badania można je wykryć bez większego problemu.

Jak działa USG?

Do badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe o natężeniu, które jest nieszkodliwe dla ludzi. Fale wysyłane są do ciała człowieka, a w przypadku napotkania przeszkody (czyli guza lub innego rodzaju zmiany) – wykazuje to na zdjęciu. Całe badanie nie trwa długo (maksymalnie 10-15 minut) i może być nieco dyskomfortowe w przypadku piersi, jednak nie jest bolesne.

Ocena zdjęcia USG kluczowa dla diagnostyki

Po wykonaniu USG piersi, lekarz sprawdza uzyskane zdjęcie i ocenia, czy w biuście znajdują się jakiekolwiek niepokojące zmiany. Mogą to być nie tylko guzki, ale również (na przykład) poszerzone kanaliki mleczne.

Dodatkowo, w trakcie badania można wstępnie określić, czy zmiana jest złośliwa, czy niegroźna. Regularnie wykonywane USG może pomóc wykazać już niewielkie zmiany, znacznie łatwiejsze w usuwaniu bądź leczeniu.

Kiedy należy się zbadać?

Wśród wskazań do badania można wymienić między innymi wyczucie w trakcie badania lekarskiego lub samodzielnego badania palpacyjnego zmian w strukturze piersi. Przeprowadzenie USG pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie podejrzeń i ewentualne wdrożenie odpowiedniego leczenia. Co istotne, badanie to potrafi wykryć już zmiany o wymiarach 5 mm, dzięki czemu jest wysoce skuteczne. Jednocześnie, w przeciwieństwie do mammografii, jest nieinwazyjne – co sprawia, że może być wielokrotnie powtarzane.

Dodatkowo, każda kobieta – nawet mimo teoretycznego braku wskazań (czyli niewyczuwanie zmian w trakcie badania palpacyjnego) powinna wykonywać USG piersi minimum raz na dwa lata. Choćby ze wskazanych wyżej względów (czyli z uwagi na wykrywanie niedużych zmian) warto ponawiać badanie cyklicznie. Jest ono bezinwazyjne i zapewnia odpowiednie diagnozowanie.

W jaki sposób przygotować się do USG piersi?

Teoretycznie, brak jest wskazań co do tego, w której części cyklu należy wykonać badanie. Jeśli USG jest przeprowadzane w związku z wyczuciem w piersiach zmian o potencjalnie nowotworowym charakterze – czas ma duże znaczenie. Z tego względu nie czeka się na odpowiedni moment cyklu menstruacyjnego, bowiem może to oznaczać nawet kilkutygodniowe opóźnienie w wydaniu diagnozy.

Jeśli jednak USG jest wykonywane jedynie w celach profilaktycznych, warto wykonać je w pierwszej części cyklu menstruacyjnego. Okolice między czwartym a dziesiątym dniem są najlepszym wyborem. Wtedy to stężenie prolaktyny jest optymalne, a biust nie jest szczególnie wrażliwy na dotyk.

Hej! Witamy na blogu, który poświęcony jest w 100% tematyce modowej i urodowej. Znajdziesz u nas wiele informacji dotyczących pielęgnacji twarzy i ciała, zabiegów medycyny estetycznej i zdrowia. Zainspiruj się naszymi tekstami o makijażu i tworzeniu stylizacji, a może bardziej interesuje Cię tematyka lifestylowa? Zostań z nami na dłużej i przekonaj się sam!