Medycyna estetyczna i kwas hialuronowy – powiększanie ust a leki przeciwbólowe
Medycyna estetyczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest powiększanie ust kwasem hialuronowym. Jest to sposób na poprawienie kształtu i objętości warg, który daje naturalny efekt zadowalający wiele kobiet. Jednak wraz z zabiegami na usta z kwasem hialuronowym wiąże się pewne ryzyko bólu, które może towarzyszyć zabiegowi. Dlatego lekarze coraz częściej zalecają stosowanie leków przeciwbólowych, aby złagodzić dyskomfort pacjenta podczas zabiegu i uniknąć bólu po zabiegu. Poznaj temat powiększania ust a leków przeciwbólowych.
Kiedy bierzemy leki przeciwbólowe?
Kiedy odczuwamy ból, bardzo często sięgamy po leki przeciwbólowe aby go złagodzić. Najczęściej stosowanym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol, którego pochodna to acenamięd. Preparaty zaczerpnięte z tej grupy działa na układ nerwowy, który odpowiada za odczuwanie bólu. Poza paracetamolem, popularnymi lekami przeciwbólowymi są także leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takie jak ibuprofen i diklofenak. Leki te mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Kolejnymi lekami przeciwbólowymi są opioidy, które stosuje się w przypadku silnego bólu, takiego jak np. ból pourazowy czy pooperacyjny. Leki opioidowe to np. morfina, oksykodon czy tramadol. Niezbędne jest jednak ostrożne stosowanie tych leków ze względu na silne działania uboczne, takie jak uzależnienie czy depresja układu oddechowego.
Powiększanie ust a leki przeciwbólowe – kiedy je zażywać?
Przed powiększeniem ust warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia szczegółów dotyczących procedury. Ważnym aspektem przed zabiegiem jest unikanie przyjmowania leków przeciwbólowych, ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie na krzepliwość krwi. W przypadku pewnych leków, może to prowadzić nawet do poważnych powikłań. Dlatego lepiej odstawić leki przeciwbólowe na kilka dni przed zabiegiem. W sam dzień zabiegu lekarz zazwyczaj znieczula okolice warg, co sprawia, że sam zabieg jest mało bolesny, a pacjent może poczuć jedynie niewielki dyskomfort. Zazwyczaj zaleca się unikanie leków przeciwbólowych przez kilka dni po zabiegu, chyba że zostaną przepisane przez lekarza po konsultacji medycznej odpowiednio do stanu rekonwalescencji.