BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

uszkodzona bariera hydrolipidowa
Uroda

Uszkodzona bariera hydrolipidowa – objawy

Choć temat staje się coraz bardziej popularny, to wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest uszkodzona bariera hydrolipidowa. Co więcej, posiadacze uszkodzonej bariery hydrolipidowej często nie zdają sobie z tego sprawy! Warto więc zapoznać się z objawami, przyczynami oraz sposobami na pozbycie się tego problemu. 

Czym jest uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest sama bariera hydrolipidowa skóry, którą można nazwać także płaszczem hydrolipidowym. To górna, ochronna warstwa cery, która składa się z wody oraz lipidów. Zawartość tych składników zmienia się wraz z wiekiem, ale także pod wpływem czynników zewnętrznych oraz naszego stylu życia. Ważne jest jednak utrzymywanie bariery hydrolipidowej w równowadze, gdyż pełni ona kluczową rolę w stanie naszej cery. Jest to zewnętrzna warstwa skóry, która ma za zadanie jej ochronę. Dlatego, gdy dojdzie do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, tracimy naszą naturalną tarczę!

Jakie są objawy uszkodzonej bariery hydrolipidowej?

Objawy uszkodzonej bariery hydrolipidowej są nie do przeoczenia. Jednak nie zawsze mamy świadomość, że są one oznaką właśnie tego problemu. Wszystko zaczyna się od przesuszenia, napięcia i podrażnień, które pojawiają się na skórze twarzy. Nagle nasze stałe kosmetyki, które do pewnego momentu się sprawdzały, przestają być skuteczne. Nie dają długotrwałego nawilżenia i ulgi na dłużej. Do tego dochodzi problem z nadprodukcją sebum, które skóra zaczyna wydzielać w nadmiernych ilościach jako próbę ochrony. W ciągu dnia można odczuwać także swędzenie, pieczenie i duży dyskomfort na twarzy. Naruszona bariera hydrolipidowa to także problem z zaskórnikami – i zamkniętymi, i otwartymi. 

Jak powstaje uszkodzenie bariery hydrolipidowej?

Naruszenie płaszcza hydrolipidowego może mieć różne przyczyny. Zwykle jednak do uszkodzenia dochodzi przez nieodpowiednią, zbyt agresywną pielęgnację. Mowa tu o zbyt częstym stosowaniu peelingów, braku dobrze dobranych kosmetyków nawilżających oraz nieprawidłowe stosowanie niektórych produktów, np. zawierających retinol. Do naruszenia bariery dochodzi także przez niestosowanie kremów z filtrem SPF!

Uszkodzona bariera hydrolipidowa – jak ratować?

Uszkodzoną barierę hydrolipidową można naprawić poprzez dobranie odpowiedniej pielęgnacji nawilżającej, ale nie tylko. Jako, że warstwa ta zbudowana jest z lipidów i wody, to duży wpływ na jej regenerację będzie miało także picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. 

Jakie kosmetyki stosować do odbudowy bariery hydrolipidowej? Szukaj w produktach ceramidów, kwasu hialuronowego oraz skwalanu. Dobroczynnie na skórę wpłyną także emolienty i oleje, a także niacynamid. Produkty do nawilżania to nie tylko kremy, ale też sera, kremy czy pianki i żele do mycia twarzy. 

Jeśli szukasz polskich, innowacyjnych kosmetyków, to z pewnością zainteresuje Cię marka Nudmuses – https://www.nudmuses.com/pl. Znajdziesz tu idealną serię kosmetyków przywracających nawilżenie skóry twarzy. To serum, krem i maska. W ich składach znajdziesz prawie wszystkie składniki, które są potrzebne do regeneracji bariery hydrolipidowej. To między innymi kwas hialuronowy, oleje, skwalan czy niacynamid. Dla najlepszych efektów nawilżenia skóry twarzy warto przetestować całą serię kosmetyków. Mamy wtedy praktycznie kompletną pielęgnację.

Odbudowa bariery hydrolipidowej – zadbaj o siebie także od wewnątrz!

Produkty do nawilżania twarzy to jedno, ale na stan naszej skóry wpływa wiele innych czynników. Stan zdrowia, dieta oraz picie wody ma ogromne znaczenie. Jeśli więc borykasz się z problemami z cerą, to przyjrzyj się także stylowi życia, jaki prowadzisz. Może się okazać, że zmiana diety czy też przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów diametralnie zmieni wygląd skóry! Pamiętaj także, że jeśli nic z wymienionych sposobów nie działa, to koniecznie zasięgnij porady u dermatologa. Warto take wykonać podstawowe badania krwi oraz hormonalne, gdyż przyczyna problemów z cerą może leżeć także głębiej!

Hej, jestem Justyna i jestem instruktorką makijażu. Ukończyłam studia kosmetologiczne, a także wiele kursów związanych z makijażami na różnorodne okazje. W wolnym czasie kształcę się w kierunku stylizacji paznokci oraz rzęs. Moim kolejnym hobby jest moda, układanie stylizacji i charakteryzacje. Zachęcam do lektury moich artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą i inspiruję wiele kobiet, do rozwijania swoich pasji i dbania o siebie!