BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

migrena
Zdrowie

Migrena – co warto o niej wiedzieć?

Migrena to bardzo specyficzny i dokuczliwy rodzaj bólu głowy, który dotyka znaczną część społeczeństwa. Badania pokazują, że dużo częściej na przewlekłe migreny cierpią kobiety.

Co to jest migrena?

Migrena to ból, który trwa zwykle od 4 do 72 godzin. Jego częstotliwość bywa bardzo różna. Są osoby, które mają 2-3 migreny w miesiącu a są i takie, które zmagają się z nią kilka razy w tygodniu. Ból ten z reguły dotyczy jednej połowy głowy, pojawia się w okolicy czołowej, skroniowej, z tyłu głowy i potrafi wędrować. Oprócz bardzo uciążliwego bólu chorzy uskarżają się na mdłości i wymioty, światłowstręt i dźwiękowstręt. Bóle migrenowe charakteryzują się także tym, że ich nasilenie wzrasta przy wysiłku fizycznym.

Leczenie bóli migrenowych jest trudne gdyż bardzo różne bywają przyczyny

Profesjonalnym leczeniem powinien zająć się lekarz neurolog. Wskazane jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu a niekiedy także zlecenie badań takich jak tomografia komputerowa. Warto wspomnieć, że przyczyny migreny u kobiet mogą mieć podłoże hormonalne. Osoba chora na migrenę powinna przyjmować leki, których zadaniem jest przerwanie ataku. Przy tego rodzaju bólach głowy zwykle nie pomagają tradycyjne leki przeciwbólowe takie jak Apap czy Ibuprofen. Tutaj najwyższą skutecznością wykazują się nowoczesne leki z grupy tryptany, wydawane na receptę. Niestety leki tryptany są stosunkowo drogie, jednak warto je przyjmować z uwagi na to, że przynoszą dużą ulgę. Wielu pacjentów robi ten błąd, że unika przyjmowania leków i w cierpieniu próbuje przetrwać kolejny atak. Jest to błędne postępowanie, bo każdy atak migrenowy wywołuje mikroskopijne zmiany w mózgu a przez to zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru w przyszłości.

Ważną formą profilaktyki ataków migreny jest unikanie czynników, które ją wywołują. Takimi czynnikami mogą być składniki diety, inne dla każdego chorego. Dość często wskazywane są orzechy, banany, czekolada, nabiał. Migreny pojawiają się także w reakcji na długotrwały stres, brak snu, gwałtowne zmiany pogody, szczególnie silny wiatr oraz w reakcji na ostre zapachy chemiczne.