BlogMakijaż.pl

Moda, Uroda, Zdrowie, Lifestyle, Makijaż

ziołowa apteczka
Zdrowie

Co warto mieć w ziołowej apteczce?

Wiosna, lato, jesień to czas zbiorów ziół. Dla zdrowia zbiera się różne części roślin; kwiaty, pędy, owoce, liście i części podziemne korzenie.

Domowa ziołowa apteczka

Wytrawni zielarze wiedzą kiedy, w jakiej porze roku, a nawet porze dnia, w jakie miejsca wybrać się na łowy ziołowe. Potem zioła trzeba nieśpiesznie wysuszyć, umiejętnie przechowywać w ziołowej apteczce i zażywać w razie potrzeby. Zielniki polskie podpowiadają jakie zioła warto mieć w domowej apteczce.

Babka lancetowata

Wspomaga układ pokarmowy, oddechowy oraz skórę. W nieżytach gardła, przy przeziębieniu dobrze jest pić odwar z babki lancetowatej, podbiału i tymianku. Zmiażdżone liście babki lancetowatej zmniejszają obrzęk i ból po ukąszeniu osy czy pszczoły, także inne rany.

Bez czarny

To środek napotny, przeciwgorączkowy. Dobrze działa połączony z kwiatami lipy, owocami dzikiej róży i malin. To doskonała i smaczna mieszanka napotna. Bez czarny odtruwa, gdy spożywamy go więcej działa rozwalniająco. Bez czarny to bogactwo witamin C i B.

Czarna jagoda

To nie tylko pyszne desery, i dodatek do ciast. Owoce czarnej jagody to źródło witaminy A, B, C, garbników, kwasów organicznych. Szczególnie na wycieczkach, wakacyjnych wojażach warto mieć ze sobą suszone owoce jagód. Suszone owoce jagód, a właściwie odwar z nich zrobiony daje ratunek w biegunach, zatruciach pokarmowych. Pasteryzowana czarna jagoda daje podobne rezultaty. Natomiast liście czarnej jagody obniżają poziom cukru.

Krwawnik pospolity

Jak sugeruje nazwa, ma działanie przeciwkrwotoczne, a także bakteriobójcze, przeciwskurczowe. Zwiększają wydzielanie soków trawiennych i wspomagają wydzielanie szkodliwych produktów przemiany materii. Stosować można krwawnik pospolity w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Krwawnik, zielarze proponują wykorzystywać do leczenia owrzodzeń skóry i do sporządzania nasiadówek przy żylakach odbytu.

To tylko kilka ziół, nasza ziołowa apteczka; czarna jagoda, babka lancetowata, krwawnik pospolity, bez czarny, ale dają ogromną pomoc i ulgę w wielu dolegliwościach. Zioła dla nas, dla rodziny, zioła dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.