O nieeee… trądzik!

Każda z nas marzy o idealnie gładkiej i świetlistej cerze. Wiele razy spotkałam się z określeniem „ Chcę mieć twarz jak gwiazda!” Problem pojawia się wtedy, kiedy na nieszczęście akurat nas dotyka trądzik. Jest wiele jego odmian, natomiast jednym, który często występuje dotyka zwykle osoby posiadające cery mieszane w kierunku do tłustych i tłuste. Co […]

Każda z nas marzy o idealnie gładkiej i świetlistej cerze. Wiele razy spotkałam się z określeniem „ Chcę mieć twarz jak gwiazda!” Problem pojawia się wtedy, kiedy na nieszczęście akurat nas dotyka trądzik.

Jest wiele jego odmian, natomiast jednym, który często występuje dotyka zwykle osoby posiadające cery mieszane w kierunku do tłustych i tłuste. Co to właściwie jest i jak dokładnie wygląda?

Trądzik to schorzenie skórne. Najczęstszą przyczyną jego powstawania jest nadmierne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych oraz ich zatykanie poprzez rogowacenie ujść mieszków włosowych. Proces ten nasila nadmierna produkcja sebum, które z kolei jest pożywką dla bakterii beztlenowych, które się namnażają i w efekcie czego dochodzi do stanu zapalnego. Taki trądzik najczęściej powstaje na twarzy, ale także obejmuje dekolt, ramiona i plecy.

Często duży wspływ mają też hormony, zła dieta, tryb życia…

Nie dosyć, że na naszej twarzy pojawiają się ropne niespodzianki, pory są pootwierane, cera się błyszczy, to nie ma mowy o trwałym makijażu… – sytuacja wygląda fatalnie co? Ale są na to sposoby!

Co robić?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że w przypadku dużej ilości wykwitów, niezbędna będzie konsultacja dermatologiczna. Kategorycznie zabronione jest wyciskanie i robienie mechanicznych peelingów bez wcześniejszej konsultacji. Peelingi mechaniczne wręcz pomagają trądzikowi się rozprzestrzenić, roznoszą skutecznie bakterie po całej twarzy.

Jeśli nie skonsultujemy tych bardziej kłopotliwych zmian ze specjalistą, nie ma co marzyć, o świetnym makijażu.

Makijaż przy trądziku

Macie cerę ze skłonnością do trądziku i myślicie sobie teraz pewnie, że jej makijaż jest prawie niemożliwy, jednak to nieprawda. By make up był trwały trzeba pamiętać przede wszystkim o dokładnym oczyszczeniu skóry tonikiem, aby usunąć nadmiar serum i oczyścić pory.

Później nałożyć krem najlepiej zaleconym przez dermatologa – warto się skonsultować jakie kosmetyki łączyć z przepisanym kremem. Kremy powinny być lekkie, nie obciążać skóry. Jeśli cera jest bardzo tłusta warto zwrócić uwagę na to, by krem miał składniki regulujące pracę gruczołów łojowych, kojące stany zapalne ale i nawilżające, bo cera tłusta też jest spragniona wody (glikole, witamina PP, małe stężenia kwasów – regulująco -oczyszczające, ekstrakt z nagietka, rumianek, alantoina – łagodzące, gojące)!

Po kremie czas na bazę, naturalnie maksymalnie lekką, by skóry nie obciążyć. Odpowiednie bazy pomogą w wygładzeniu skóry i w redukcji niepożądanego błyszczenia. Jeśli Wasza cera jest bardzo tłusta i najbardziej zależy Wam na matowym efekcie, baza wygładzająca-satynowa nie pomoże! Dlaczego? To proste, taka baza jest złożona z silikonów, ułatwiają aplikację podkładu i wygładzają, ale mało w nich składników matujących!

Podkład. Jaki wybrać przy trądziku? Wszystko zależy jaki efekt chcemy uzyskać, ale zwykle najbardziej pożądanym jest po prostu podkład kryjący.

Tylko takie podkłady (kryjące fluidy, compakty) są w stanie poradzić z zakryciem i ujednoliceniem skóry. Coś kosztem czegoś. Niestety nie będzie tak, że przykryjemy trądzik, ale nie będzie tego widać. O ile dermatolog nie dał żadnych przeciwwskazań co do używania kosmetyków dla mnie najlepszym podkładem kryjącym jest Double Wear marki Ester Lauder – jest ciężki, ale świetnie ujednolica! Drugim podkładem, który kryje mniej ale za to super matuje skórę jest Mat Velvet Make Up For Ever.

Ważnym elementem jest aplikacja pudru po podkładzie. Pudry, które polecam przy trądziku to pudry mineralne! Nie zatykają porów, działają kojąco, dobrze matują. Takie pudry najlepiej nakładać ruchem kolistym – lepiej się zaadaptują do naskórka i tym samym delikatnie wygładzamy jego powierzchnię!

Jeśli chodzi o róż… niestety niezależnie od tego czy zaaplikujemy na policzki róż matowy czy rozświetlający i tak przy większych niedoskonałościach będzie je widać. Róż doda świeżości, ale na pewno niezależnie od jego konsystencji nie zadziała wspomagająco jako kamuflaż.

Na zakończenie – bardzo ważnym elementem przy cerze trądzikowej jest demakijaż. Możemy sobie tylko wyobrazić co się stanie, jeśli po całym dniu noszenia make up`u, przebywania w klimatyzacji i na świeżym powietrzu wszelkie drobiny zanieczyszczeń nie zostaną usunięte… – koszmar!

Zmywamy dokładnie makijaż, doczyszczamy i tonizujemy tonikiem, kładziemy krem… Często systematyczność i cierpliwość jest nagradzana w postaci zaniku trądziku w mniejszym lub większym stopniu, więc warto o tym wszystkim pamiętać.

 

 

Ania Galińska

National Make Up Artist SEPHORA
szczegóły

Komentarze