Mamy lato! Przed makijażem, ochroń skórę!

Kiedy wyruszam na urlop, pierwsze co pakuję do kosmetyczki to poza wodoodporną maskarą krem z filtrem i to wysokim (50) SPF. I zawsze wtedy przypomina mi się liceum i beztroskie wakacje, kiedy z koleżankami prażyłyśmy się na słońcu, opalając się na olejek albo -o zgrozo- inne substancje, które nie miały nic wspólnego z ochroną skóry… […]

Kiedy wyruszam na urlop, pierwsze co pakuję do kosmetyczki to poza wodoodporną maskarą krem z filtrem i to wysokim (50) SPF. I zawsze wtedy przypomina mi się liceum i beztroskie wakacje, kiedy z koleżankami prażyłyśmy się na słońcu, opalając się na olejek albo -o zgrozo- inne substancje, które nie miały nic wspólnego z ochroną skóry…

Oczywiście dziś już wiem, że filtry są niezbędne i jeśli nie chcę być poparzona, narażać siebie na raka skóry to muszę się zaprzyjaźnić w kremem o wysokim filtrze! Obalę też przy okazji mit, że przez wysoki filtr (np. 40 czy 50 SPF) człowiek się nie opala. Oczywiście, że się opala – ale jeśli mogę zaryzykować stwierdzenie „ bezpieczniej”. Wolniej? – owszem, ale jest to wynikiem wyższej ochrony skóry.

Słów kilka o promieniowaniu

To, które znacząco wpływają na stan naszej skóry to:

Promieniowanie UVB, które penetruje naskórek oraz skórę właściwą. Wykazuje działanie rumieniotwórcze. W wyniku tego rodzaju promieniowania powstaje opalenizna, ale także poparzenia słoneczne. Promieniowanie UVB – razem z UVA – odpowiadają za fotostarzenie i nowotwory skóry.

Promieniowanie UVA – jego natężenie jest na stałym poziomie przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. Dociera znacznie głębiej niż promieniowanie UVB, wnikając do tkanki podskórnej. Jego działanie nie wywołuje zaczerwienienia ani zabarwienia skóry (w ograniczonych dawkach), ale w połączeniu z UVB natychmiastowo powoduje odczyn rumieniowy (oba rodzaje promieniowania emitowane są przez lampy w solarium). UVA jest też odpowiedzialne za niszczenie kolagenu w skórze, plamy pigmentacyjne, przedwczesne starzenie oraz zmiany nowotworowe.

Jak widać, by nie narażać skóry na ryzyko szkodliwego działania powyżej wymienionych rodzajów promieniowania, najlepiej powinniśmy stosować filtry przeciwsłoneczne. Przez cały rok, nawet w naszym klimacie!

 

Mgiełka do opalania SPF 15, Mleczko do opalania SPF 30, Krem ze zmiennym filtrem SPF15-30-50 Sephora


Mgiełka do opalania SPF 15, Mleczko do opalania SPF 30, Krem ze zmiennym filtrem SPF15-30-50 Sephora

SPF to skrót od Sun Protektor Factor (słoneczny faktor ochronny).
SPF określa stopień ochrony skóry przed promieniowanie UVB, co oznacza, że nawet wysoki faktor chroniący przed UVB (np. SPF 30) może wcale nie osłaniać przed promieniami UVA, które wnikają głęboko w skórę i odpowiadają za jej fotostarzenie. Dlatego wybierać należy te kremy, które na opakowaniu mają oznaczenie ochrony zarówno przed UVA jak i UVB.

Faktem jest, że osoby z ciemną karnacja mogą używać produktów z mniejszym faktorem ochronnym. Posiadaczom jasnej karnacji zaleca się stosowanie wysokich filtrów na początku przygody ze słońcem, przy ostatnich dniach kąpieli słonecznych można zejść na ciut lżejsze. Dlatego warto pamiętać, by na samym początku waszych wakacji skóra była dobrze chroniona.

Sama lubię się opalać, ale mam świadomość tego, jak słońce wpływa na stan mojej skóry. Pozwalam sobie na opalanie tylko raz do roku – kiedy mam urlop i zawsze z wysokim filtrem. I taki też polecam wszystkim kochającym się opalać. A tym, którzy filtrów nie stosują albo preferują tylko olejki podpowiem, że jeśli jakimś cudem się nie poparzyli, a nabyli latynoską opaleniznę, szybko przyjdzie im się z nią pożegnać. Wiem, rzadko myślicie o przyszłości, ale za 10 lat może już nie być tak wspaniale… .

Ania Galińska

National Make Up Artist SEPHORA
szczegóły

Komentarze