Kosmetyczny alfabet: BB i CC

Wiecie, co pomoże Wam wyglądać kwitnąco i promiennie wiosną AD 2014? Odpowiedź tkwi w specjalistycznych kremach oznaczonych dwoma skrótami – BB i CC. Jak świat światem, nie ma lepszego pomysłu na odświeżenie looku! Specjalnie dla Was testujemy te kosmetyczne cuda, sprawdzamy, kto powinien je stosować i skąd się wzięły na naszym rynku. Krótka opowieść z […]

Wiecie, co pomoże Wam wyglądać kwitnąco i promiennie wiosną AD 2014? Odpowiedź tkwi w specjalistycznych kremach oznaczonych dwoma skrótami – BB i CC. Jak świat światem, nie ma lepszego pomysłu na odświeżenie looku! Specjalnie dla Was testujemy te kosmetyczne cuda, sprawdzamy, kto powinien je stosować i skąd się wzięły na naszym rynku.

Krótka opowieść z Azji: pochodzenie kremów BB

Jak się okazuje, moda na kremy korygujące przybyła do nas całkiem niedawno ze Wschodu. W latach 90. Japonki i Koreanki  twierdziły, że ich nieskazitelna cera to nie sekretne sztuczki gejsz, tylko zasługa właśnie kremów typu beauty balm. Co ciekawe, rynek azjatycki i europejski różnią się od siebie w zakresie podejścia do funkcji codziennego make-upu. Europejki lubią wyrazisty, perfekcyjnie wykonany makijaż, który podkreśla ich urodę, nawet kosztem dbania o skórę. Azjatki z kolei stawiają na pielęgnację i preferują delikatniejszy makijaż, dlatego krem nawilżający i ujednolicający koloryt, który może zastąpić typowy podkład, stał się strzałem w dziesiątkę. W niedługim czasie podchwycono ideę łączenia makijażu i pielęgnacji również na Starym Kontynencie, gdzie pojawiło się zapotrzebowanie na kremy typu BB.

ScreenHunter_7014 Apr. 10 15.47
Wpływów kulturowych (jak i przyzwyczajeń kobiet ;)) jednak łatwo się nie zmieni i pewnie dlatego niektóre różnice widać do tej pory ;) Europejscy producenci stawiają przede wszystkim na połączenie podkładu z dodatkiem składników pielęgnacyjnych, podczas gdy azjatyckie firmy kosmetyczne działają w myśl zasady: najpierw pielęgnacja, później upiększanie. Skład kremów BB opiera się na bardzo bogatych składnikach pielęgnacyjnych, które często zawierają: m.in. silne antyoksydanty, substancje nawilżające, peptydy stymulujące odnowę komórkową. Pigmenty ujednolicające koloryt skóry są tutaj jedynie dodatkiem.

ScreenHunter_7010 Apr. 10 15.33

Co jest czym i co dla kogo?

Kremy BB (beauty balm, blemish base) to grupa produktów bliższych makijażowi, które mają za zadanie krycie niedoskonałości skóry. Ich poziom krycia można spokojnie zaklasyfikować w przedziale od średniego do wysokiego.
Kremy CC (color control cream, color and correct) to z kolei kremy, które zostały pomyślane jako rozwiązanie dla osób z problemami skórnymi, takimi jak cera naczynkowa czy trądzikowa. Ich głównym zadaniem jest wyrównywanie kolorytu skóry i matowienie cery. W przypadku tej generacji kremów, równie ważna co kontrola koloru jest pielęgnacja, dlatego producenci ciągle udoskonalają ich formułę dodając np. właściwości przeciwzmarszczkowe czy przeciwtrądzikowe.

ScreenHunter_7008 Apr. 10 15.31

Z czym łączymy: kremy BB a rodzaj skóry

W przypadku cery normalnej sprawa jest najłatwiejsza, ponieważ kremów korygujących można używać zupełnie samodzielnie. Z powodzeniem mogą zastąpić nam zarówno kremy, jak i podkłady. Pomyślcie tylko, jaka to oszczędność czasu i miejsca w torebce! ;) Przy cerze mieszanej i tłustej, jest trochę więcej gimnastyki, ponieważ żeby pozbyć się tak niechcianego świecenia się skóry i utrzymać efekt długotrwałego zmatowienia, zaleca się stosowanie kremów BB i CC w połączeniu z podkładem, lub jako bazę pod niego. Cera sucha wymaga specjalnego traktowania – wówczas łączymy je z kremem nawilżającym, który stosujemy na co dzień.

ScreenHunter_7012 Apr. 10 15.34

W zależności od rodzaju cery powinniśmy także dobrać odpowiedni skład kremu. Na skórze tłustej i mieszanej najlepiej sprawdzą się kremy lekkie, oparte na naturalnych składnikach, z matowym wykończeniem. Skóra sucha z kolei polubi kremy z bardziej wodnistą konsystencją i dużą dawką składników nawilżających.

Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie przetestowały tych nowinek na własnej skórze. Działają rewelacyjnie! Czujemy się promiennie i kwitnąco, niemal jak… w kraju Kwitnącej Wiśni ;)

Tutaj znajdziesz nasze typy

Pozdrawiamy
Team blogmakijaz.sephora.pl

ScreenHunter_7006 Apr. 10 15.30

 

Ania Galińska

National Make Up Artist SEPHORA
szczegóły

Komentarze